Windows 2000 Ve XP Kayıt Veritabanını Yedeklemek

Kayıt veritabanındaki bilgiler işlevlerine göre farklı dosyalara dağıtılmışlardır. Bunların tam olarak ne olduklarını kayıt veritabanı üzerinden öğrenebilirsiniz. Kayıt veritabanını bir araya getiren dosyaların listesini “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Con trol \hivelist anahtarı altında bulabilirsiniz. Buradaki öğeler incelendiğinde SAM, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM ve DEFAULT dosyalarının \WINNT\System32\Config klasöründe bulunduğu görülür. Ayrıca her bir kullanıcıya ait ayarlar NTUSER.DAT ve UsrClass.dat dosyalarında saklanırlar. Bu dosyaların saklanacakları yer, yönetici tarafından belirlenebilir. Ancak Windows 2000,

36 dosyaları standart olarak \Documents and Settings\<Kullanıcıİsmi> altında saklar. Windows çalıştığı sürece dosyalar özellikle açık kalacakları için, Windows Gezgini kullanılarak yedeklenmeleri mümkün değildir. Kayıt Veritabanı’nın yedeklenme seçeneği Windows donatıları arasında yer alan Yedekle aracına entegre edilmiştir.

İPUCU! Windows 2000 ve Windows XP’nin kullandıkları standart klasörler farklıdırlar. Windows 2000 \WINNT, Windows XP ise \Windows klasörünü kullanır. Ancak bunlar aynı alt klasörlere sahiptirler.


Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016