Linux Nedir?
LİNUX NEDİR

Linux, 1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmeye başlanmış. Linus Torvalds, master projesi için bir işletim sistemi yazmak için kollarını sıvadığı zaman bunun en iyi şekilde yapmanın bir yolu olarak İnternet'te duyurmak olduğunu düşünüyor. Linus Torvalds'ın mesajı o kadar çok yazılımcının ilgisini çekiyor ki dünyadan bir anda yüzlerce cevap alıyor. Böylece 9 yıllık bir serüven başlıyor. Şimdi Linux'un tüm dünyada 20 milyon kadar kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'deki tahminler ise Linux kullanan 75 bin civarında kişi olduğu yönünde. Linux sadece Intel, AMD, Cyrix gibi işlemcilerde değil, daha yüksek performans gösterebilen Alpha, Sparc gibi 20'ye yakın platformda da çalışabiliyor.

Mutlaka Linux'un neye benzediğini merak ediyorsunuz. Bu ekran görüntüleri, Linux'un en önemli özelliklerinden bir tanesi de sizin bu işletim sistemini istediğiniz gibi yönetmenize izin vermesidir. Eğer programcı iseniz, kaynak kodu açık olan Linux'a kolayca eklemeler yapabilirsiniz.Linux'a nasıl başlamalıyım?

Linux kullanmanın en kolay ve kısa yolu bir Ftp den isterde Cd satışlarımızdan temin edebilirsiniz bulmak ve sisteminize kurmak. Daha önce kullandığınız işletim sistemini silmeye gerek kalmadan aynı bilgisayar üzerinde Linux'u çalıştırabilir ve ikili açış yöntemiyle Linux'u ya da Windows açabilirsiniz. Genelde Linux sadece 25 dakika içinde kurulur ve ayarlanabilir!
Linux özellikle küçük ve orta ölçekli kurumların kısıtlı İnternet'e geçiş bütçelerinden fedakarlık etmelerine gerek kalmadan İnternet'e zıplamalarını sağlıyor. Böylece neredeyse komik denilebilecek bir ücretle -ki bu genellikle CD'nin sahip olma maliyetine denk düşüyor- kendi sunucu servislerinizi kurabiliyorsunuz. Tabi başınız sıkıştığında bu konuda profesyonel destek alabileceğiniz kuruluşların olduğunu da unutmamak gerek.Linux, 21. yüzyılın işletim sistemidir

Bütün bunların yanısıra geniş ağ yetenekleri, verimli kaynak yönetimi, çoklu grafik arayüzü nedeniyle Linux, önce akademik çevrelerin ilgisi ile büyürken şimdi ticari kuruluşların el atmasıyla hızla genişlemeye devam etmektedir. Özellikle veritabanı konusunda Sybase, Oracle, Informix gibi veritabanlarının da etkisiyle Linux etkin ve ucuz bir işletim sistemi olarak alternatif çözümler sunar.
Kurulum ve kullanım zorlukları ise bir çok yeni masaüstünün ortaya çıkmasıyla giderilmiştir. KDE, GNOME, Windowmaker gibi çeşitli grafik arabirimleriyle dağıtılansürümleri, kullanıcının isteklerine göre esnek bir şekilde genişletilebilir.

Sistemin ayarlanabilen parçaları çok esnek olduğu için kullanıcının yazılımlar hakkındaki merakını cezbederek, öğrenmeyi ve öğretmeyi teşvik eder.Linux'un diğer kullanım alanları
Linux, aşağıdaki özellikleri sayesinde, mevcut ağ yapınızı bozmadan diğer işletim sistemlerinin yerine geçebilir.
SMB file server: Windows NT yerine kullanılacak bir Linux sistemi ile SMB dosya ve yazıcı paylaşımı (istatistiklerle de kanıtlandığı üzere) çok daha hızlı ve performanslı yapılır.
IPX file server

Novell Netware yerine kullanılacak bir Linux sistemi ile mevcut sistemi değiştirmeden çok daha hızlı bir şekilde disk ve yazıcı paylaştırabilirsiniz.
Yedekleme ünitesi
Tüm sisteminizin yedeklenmesi gerektiğinde Linux ciddi bir alternatiftir.
Web sunucu

Linux'un da altında çalışan Apache web sunucu, dünyadaki tüm sunucuların %60'ını kapsar. Tüm dünyadaki web sunucularının %30'u ise Linux'dur.

Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016