Camlı Prompter Yapımı

Öncelikle prompter nedir?
Günümüzde konuşmacılar için ezberi zor olan metinleri sanki ezberden söylüyormuşçasına bir çırpıda seyirciye çaktırmadan okuduğumuz metnin aktığı ekrana prompter denir. 

Neden camlı prompter?
Doğrudan ekrandan da yazıyı okuyabiliriz fakat çevremizdekiler de ekrandaki yazıyı görebilir. Konuşmacıya özel bir yazı, not vb. yazıldığında sadece konuşmacı görmelidir. Bu yüzden camlı prompter tercih edilir. Ekrana göre sahneyi kapatmaz ve daha şık durur.

Dezavantajları
Ekranlar gibi sahnenin heryerinden okunmaz. Sadece ayarlandığı kısımdan okunabilir. Sahnede sürekli gezip oradan yazıyı okumak istiyorum diyorsanız bu size uygun değildir.


Prompterın yapım aşamasına geçelim;
1- Ayaklık (Biz bunu korolarda nota defterlerini koydukları ayaklıktan temin ettik)

2- Cam 40cm x 40cm (Camcıya bi tarafı aynalı bi tarafı filmli dediğinizde çıkarır verirler. 2 adetini 55 TL'ye aldık) 

3- En az 17inç monitör

4- Monitör kabı (tahtadan ölçüleri mobilyacıya verin 20 tl'ye yapar)


İlk önce camımızı ayaklığımıza vidalıyoruz. Başlık oynar olmalı ona dikkat edin çünkü konuşmacıya göre ayarlayacaksınız. Sonra monitörümüzü kabına koyup camın altına koyuyoruz. Camın aynalı kısmı eğik olan tarafta olmalı ve monitör de o tarafta altında olmalı. Monitörümüzü laptoba bağlıyoruz. Google'a online prompter yazıp çıkan sitelerden uygun olanında yazımızı kaydırıyoruz. Yazının mirror yani ayna özelliğini açıp kaydırıyoruz. Yansıma olduğu için yazı ters görünecek okuyucu bunu düz görmesi için bunu yapıyoruz. Prompterımız hayırlı olsun.
Piyasa değer 10.000 TL civarındadır ve bu yaptığımızın maliyeti monitör dahil 400-500 TL'ye gelecektir.


Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016