Access'ten MSSQL'e
Merhabalar.

Öncelikle bahsettiğimiz işlem için sistemimizde mutlaka Access 2003 (Yani Microsoft Office 2003) kurulu olması gerekir.Bildiğim kadarıyla bu işlem Office 2000'lerde geçersiz Office 2002 kullanan birilerinide tanımadığım için bilemiyorum.Siz buradaki yönergeleri kendiniz uygulayın varsa mutlaka olacaktır.Yoksa can sağlığı :)

Öncelikle bir veritabanımız var.Access ile yapılmış.Ancak sitemiz oldukça potansiyelini arttırdı.Acces çöküntüler yaşamaya başlayacaktır bundan kuşkunuz olmasın.Ayrıca çok da yavaş kalacaktır.İşte bu noktada devreye MSSQL (SQL Server) girecektir.

Ancak birçoğu burada hem eski sitelerinin kabarık veritabanındaki tabloların, verilerin nasıl yeni olarak girileceğini kara kara düşünür.İşte biz bu sorunu aşacağız.

Hazırda bulunan içinde veriler ve tablolar olan (boş veritabanlarında bu işlem hata verir) herhangi bir Access (*.mdb) veritabanımızı Access programı ile açıyoruz ve sırası ile üst menüden ;

Araçlar > Veritabanı Hizmet Programları > Yükseltme sihirbazını tıklıyoruz,

Karşımıza yine bir diyalog kutusu gelecek burda da aç diyerek sihirbazı başlatıyoruz.

Karşımıza ilk olarak 2 seçenek çıkacak.Bunlardan birisi "Varolan Veritabanını kullan" ve "Yeni veritabanı oluştur"

Bu 2 seçenek çok önemlidir.Uzaktaki bir SQL Servere bu işlemi yapacaksanız veritabanı kullanıcısının izinleri çok iyi ayarlanmış olmalıdır.Genellikle Hosting firmaları müşterilerine "CREATE DATABASE" izni olmayan kullanıcı isimleri verir.Bu yüzden ilk olarak 1. yani zor seçenekten başlayalım.

1. seçeneği seçiyoruz ve ileri dediğimizde bizden varolan veritabanına ilişkin bir ODBC tanımlaması istiyor.Daha önceden yaptığımız bu ODBC tanımlamasını seçiyor ve devam diyoruz.Sonrasında ise veritabanına eklenmesini istediğiniz tablolar ve verileri seçiyorsunuz.Diğer yerlerde bir oynama yapmayın access size en uygun ayarlamaları kendisi hallediyor.

2. seçenek ise;

2. seçeneği seçiyoruz ve ileri diyoruz.Karşımıza çıkan pencereden önce SQL Server sunucusunu yazıyoruz sonra "CREATE DATABASE" iznine sahip kullanıcı adını yazıyoruz (genelde "sa" olur)  kullanıcı parolasınıda yazıp en aşağıda Veritabanı adını belirtiyoruz ve ileri diyoruz.Yükselteceğimiz tabloları seçip ileri diyoruz.Sonraki pencerede de herhangi bir yeri anlamıyorsanız hiç dokunmadan ileri deyin.Sonraki pencereden "Uygulama Değişikliği Yok" alanını seçip ileri diyoruz.En son adımda ise "Son" düğmesine tıklatıyoruz ve tablolar oluşturularak veriler içerilerine giriliyor.Ayrıca en sonunda da size bir rapor oluşturuluyor.

İşte bu kadar artık bir SQL Server veritabanına sahipsiniz.Yazının uzunluğuna aldırmayınn bu işlemi 2 kez yaptıktan sonra ne kadar kısa olduğunu anlayacaksınız.

Notlar :

Ben kendi hostumda PLESK panel kullanıyorum.Veritabanını panelden oluşturduğumdan hem Türkçe veritabanları oluşmuyor hem de bu sihirbaz ile yaptığım işlemlerde tablo yapısını oluşturduğum halde veri yükseltmelerinde sürekli hata ile karşılaştım.

Ve tarih bilgisi olan çoğu tabloda bu sihirbaz otomatik olarak "Upsize_ts" adında yeni bir alan oluşturdu.Gerçi bunu sihirbaz seçeneklerinden engelleyebiliyoruz ama default olarak böyle

Son olarak access'te "True/False" yani "Evet/Hayır" alan biçimleri SQL Serverde sayı alanına dönüştürülüyor ve "0/1" şeklini alıyor.

Diğer soru ve sorunlarınızı bizimle forumlarda payalaşabilirsiniz.Önümüzdeki yazılarda görüşmek dileği ile

Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016