RSS Arka Plan ve Pratik
RSS ARKA PLAN VE PRATİK

News Feed’lere abone olmak ve okumak

RSS haberlerini rahatlıkla okuyabilmek için, haberi yayınlayan sitenin haber başlıklarını içeren XML verilerini günde bir defa veya daha sık alıp istenilen formatta gösterebilecek bir okuyucuya ihtiyaç var. Bu okuyucu, tercihe göre tek başına bir program, bir Outlook eklentisi veya internet tabanlı bir servis olabilir. Habere tıklamanız halinde haberin tümü yayıncının sayfasında, HTML sayfasının bütün değişik görüntüleme olanaklarıyla size sunulacak.

Her şey için tek bir okuyucu

RSS okuyucu HTML sayfalarını çoğunlukla kendisi oluşturduğu gibi, aynı zamanda da birçok RSS standardını da desteklemekte. Bunun sebebi ise RSS’nin 0.9 sürümünden beri iki ayrı koldan geliştirilmiş olması.

RSS-DEV Working Group’un derlediği 1.0 sürümüyle UserLand firmasının derlediği 2.0 sürümü arasında bazı uyumsuzluklar ortaya çıkıyor ama buna rağmen farklı sürümler kullanıcı için sorun teşkil etmiyor. Almanca bir program olan “FeedOwl” (www.rssreader.de ) ve İngilizce bir program olan “FeedReader” (www.feedreader.com ), bedava ve baş- langıç için uygun seçenekler. Özellikler ve kullanım kolaylığı açısından daha üstün bir program olan “FeedDemon” (www.feeddemon.com ) ise 30$ fiyatla satılıyor ve 30 günlük deneme sürümü mevcut.

Aynen devam: RSS ve Outlook

E-posta ve haber almak için iki ayrı program istemeyen Outlook kullanıcıları, IntraVNews adlı eklenti ile RSS haberlerini alıp görüntüleyebilirler. (www.intravnews.com ). Bunun için Microsoft’un geliştirdi ği .Net-Framework’ün yüklenmesi gerekli. Bu zahmete değer, çünkü böylelikle Microsoft Outlook’un RSS Feed arama ve kategorileri filtreleme özelliklerinden büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

RSS Feed Kullanımı

Teorik olarak RSS Feed’lere abone olmak, her site için aynı: Gezdiğiniz sitede bir RSS sembolü görürseniz, tek yapmanız gereken istediğiniz RSS bağlantısını RSS okuyucuya kopyalamak ve açılan yeni kanala bir isim vermek.

Zaten çoğu okuyucu, haber kanalının ismini girme işini XML üzerinden otomatik olarak yapıyor.

Daha da rahatı var: NewsGator (www.newsgator.com ) gibi bazı RSS okuyucular, sağ tuş menüsüne bir eklenti koyarak istediğiniz bağlantıyı tek tıklamayla okuyucu yazılıma göndermenize olanak tanıyorlar. RSS okuyucunun XML verilerini hangi sıklıkla güncelleyeceğini bazen kanalı n kendisi, çoğu zaman ise kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

RSS HABERLERİ: EN İYİ FEED VE BAĞLANTILAR

Radikal:
http://www.radikal.com.tr/xml.php

Zaman:
www.zaman.com.tr/?syf=xml

Yabancı RSS içerik siteleri listesi
http://www.2rss.com/index.php

En iyi 100 yabancı RSS sitesi
http://feeds.scripting.com/rankings

RSS alternatifi
http://www.klipfarm.com/farm.php

Trend Micro Virus uyarıları
http://uk.trendmicro-europe.com/enterprise/security_info/add_rssinfo.php

Sağlık ve ilaç
http://www.medicinenet.com/rss/article.htm

Türkçe RSS ve blog destek merkezi
http://turkce.blogspot.com/

BT güvenliği üzerine haberler
http://www.olympos.org/article/articleview/557/1/1/

Eğitim ile ilgili haberler
http://www.edebiyategitim.com/modules.php?name=HaberBasliklari

Mutasyon.net teknoloji ve kültür Portalı
http://www.mutasyon.net/rss/makaleler.asp

OKUYUCU YAZILIMLAR HAKKINDA BİLGİ

RSS Özellikleri:
http://blogs.law.harvard.edu/tech/RSS

RSS Sürüm Karşılaştırmaları:
http://RSSnet.sourceforge.net/documents/version_comparison.html

RSS Rehberi:
http://carvingcode.com/blog/index.php?itemid=831

RSS Nedir?
www.whatisrss.com

Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016