Profesyonel Windows Ayarları !!!
LOGOLARI DEGISTiRMEK

640 * 480 ebatlarında herhangi bir BMP dosyası windows’un acılıs, kapanıs veya "simdi bilgisayarınızı kapatabilirsiniz" ekranının yerini tutabilir. Windows 98 bu ekranları karsınıza getirmek icin sabit diskinizde logo.sys,logow.sys ve logos.sys isimli üc dosya tutar. Tek yapacagınız 640 * 480 ebatlarında bir BMP dosyasını bu isimlerden herhangi birine kaydetmek. Bunun yaptıgınızda Windows 98 kendi logosu yerine sizin üzerine yazdıgınız BMP dosyasını kullanır. BMP dosyalarını olustururken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus var: Bunlardan birisi resmin 256 renkte olması, ikincisi ise 640*480’lik resmin boyutlarının 320*400 olacak seklilde yeniden boyutlandırılması.


DAHA AZ BEKLEMEK iÇiN

Windows 98’in acılma hızını arttırmak icin elinizde iyi bir secenek var. Bu püf noktamızı uygulayarak "Windows 98 baslıyor..." mesajından sonra gelen 2 saniye arayı kaldırabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü acın ve MsDOs.sYs dosyasını bulup "salt-okunur" özelligini kaldırın. Dosyayı Not Defteri ile acın [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satırını ekleyin. Bilgisayarınızı kapatıp actıgınızda Windows’a 2 saniye erken gireceksiniz.GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNUN ADINI DEĞİŞTİRİMEK
Evet Geri Dönüsüm Kutusu nun adindan hoslanmiyorsaniz onun adini degistirmeye nedersiniz. Bunun için baslat- çalistir dan regedit (kayit düzenliyicisi ) i çalistirin ve, HKEY _CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E } anahtarina girip bir kere tiklayin. Sag panelde varsayilan satirinin karsisinda Geri dönüsüm kutusunun yazili oldugunu göreceksiniz.Varsayilan a çift tiklayin ve oraya istediginiz yeni adi yazin ve tamam i tiklayin.Kayit düzenleyicisini kapayip windows unun yeniden açtiginizda geri dönüsüm kutusu yeni ismiyle karsinizda.


INTERNET EXPLORER.BEŞİNCİ AYAR
Internet Explorer’un "security" bölümünde bildi iniz üzere 4 bölüm vardır, fakat aslında internet Explorer 6.0’da 5 bölüm var bir tanesi "my computer" adındaki bölüm normal ayarlarda aktif olarak gözükmemektir, bu bölümü açmak için pek tabii ki Regedit’e girip ; "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\ Windows\CurrentVersion\Interne tSettings\Zones\0 " anahtarına gidin, burada "flags" adındaki DWORD de erini bulun ve de erini "1" yapın, bilgisayarı yeniden başlattı ınızda yapılan ayarlar aktif olacaktır.

OUTLOOK EXPRESS HIZLI AÇILSIN
Fazla mühim bir özellik olmasa da Outlook Express’in biraz daha hızlı açılmasını sa layabiliriz. Regedit’e girip (start > run, regedit yazıp ) "HKEY_CURRENT_USER\Identities\{ ** Identity İD **}\Software\Microsoft\Outlook Express\5.0" anahtarına gidin( "identity id" bilgisayarınızın atadı ı bir de erdir ), burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun (sa tıklayıp new > dword value ) ve adını NoSplash" yapın de er olarak "1" yazın.

INTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN
Internet Explorer açılırken "anasayfa" olarak belirtti iniz adresi açmaya çalışır, buda internet Explorer’un yüklenmesinde biraz gecikmeye sebep olur. internet Explorer’un hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız "Görev Çubu u"ndaki (taskbar ) internet Explorer simgesine sa tıklayıp "properties"i seçin burada "target" olarak "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" yazar, bunun sonuna "-nohome" satırını ekleyin(tırnaklar olmadan ). Ekledi iniz zaman "target" şöyle gözükmeli "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome". Böylece internet Explorer açılırken bir Websitesi açmaya çalışmayacaktır(about :blank olsa bile )

OUTLOOK EXPRESS GÖREV ÇUBUĞUNDA AÇILSIN
Outlook XP’nin açıldı ı zaman "görev çubu u"nda fazladan yer kaplamasını istemiyor ve arka planda açılmasını istiyorsanız tam size göre bir püf noktası. Her zaman oldu u gibi Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft \Office\10.0\Outlook\Prefences \" anahtarına gidin, yeni bir DWORD de eri oluşturun(sa tıklayıp new > DWORD value ) isim olarak "MinToTray" verin, ve de erini "1" yapın.(bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. )

ARAMA MOTORUNU DEĞİŞTİRİN
Internet Explorer’un arama motoru MSN’dir, fakat çok daha iyi arama motorları da mevcuttur. Örne in ben Google!’u seviyorum ve her insanında kendine göre kullanışlı saydı ı bir arama motoru vardır. Regedit’e girip ilk önce "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Internet Explorer\Main" anahtarına gidin burada "Search Page" de erine " color=#0000ffhttp://www.google.com/" yazın, sonra "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft \Internet Explorer \SearchURL" anahtarına gidin burada da ""=" color=#0000ffhttp://www.google.com/keyword/%s" yazın, daha sonra "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\Interne t Explorer\Search" anahtarına gidin, burada da "Search Assistant" de erine " color=#0000ffhttp://www.goog-le.com/ie" yazın.
NOT: Bu örnek sadece Google için geçerlidir.

WINDOWS NT TARZI GİRİŞ EKRANINA DÖNÜŞ
Windows XP’nin size sundu u karşılama ekranı hoşunuza gitmiyorsa ve giriş için klasik NT tarzı girişi tercih ediyorsanız, çözüm basit: Do ruca Control Panel’e (Denetim Masası ) gidin ve User Accounts (Kullanıcı Hesapları ) seçene ine girin. Seçeneklerden Change the way user log on and off (Kullanıcıların sisteme giriş özellikleri ) yazılı olanı seçin ve Use The Welcome Screen(Karşılama Ekranı Kullan )
seçene inin yanındaki işareti kaldırın.


SYSTEM TRAY ÜZERİNDEKİ SİMGELERİ GİZLEMEK
System Tray, yani sa alt köşedeki saatin soluna simgesini yerleştirme meraklısı olan programlardan elinizde bolca varsa ve bunlar da ekranın ortasına kadar yürüdüyse, bölgedeki simgelerin az kullanılanlarının sürekli gizli tutulmasını sa layabilirsiniz. Windows XP, bu bölgedeki simgelerin sık kullanılmayanlarını gizleme özelli ine sahip oldu u gibi, bunun özelleştirilmesine de izin veriyor. Bakın nasıl:
Görev çubu u üzerinde herhangi bir boş yere sa tıklayıp Properties (Özellikler ) bölümüne girin.
Önce en alttaki Hide Inactive Icons (Aktif olmayan simgeleri gizle ) seçene inin yanına bir işaret koyun. Daha sonra bu seçene in hemen sa ındaki Customize (Özelleştir ) butonuna tıklayın.
Karşınıza gelen listede, o güne kadar buraya bir şekilde simgesini yerleştirmiş olan tüm uygulamaları kapsayan bir listeyle karşılaşacaksınız. Bu listeden, seyrek olarak ihtiyaç duydu unuz bir tanesinin üzerine gelin.
Uygulamanın isminin sa ında bir menü belirecektir. Seçenekleriniz arasında Hide when inactive (aktif olmadı ında gizle ), Always hide (her zaman gizle ) ve Always show (her zaman göster ) mevcut. Bunlardan Always hide (her zaman gizle ) yazılı olanı seçin.
Bu işlemi, simgesini sürekli orada görmek istemedi iniz tüm yazılımlar için tekrarlaya bilirsiniz.

BELGELER MENÜSÜNÜ GİZLEMEK
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Mic rosoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explor


er Anahtarına gelin "NorecentDocsMenu" adında DWORD de eri yaratın ve de erini "1" yapın.

AÇILIŞTA DAHA AZ BEKLEMEK
Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir.Bunu engelleyerek performan sınızı arttırın. HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarında MinAnimate adında DWORD de eri yaratın.Bunun de erini 0 yaptı ınızda animasyon göstermez daha çabuk ekranı kaplar.1 yaparsanız tekrar etkinleşir.

TEK TIKLAMAYLA WİNDOWSU KAPATMAK
Bunun için masaüstünde yeni bir kisayol yaratin.Komut satrına c:/windows/rundll.exe user.exe,exitwindows yazın.Evet kisayolunuz hazir.Bu kisayola tikladiginiz an windows kapanacaktir.

MASA ÜSTÜNE MAİL KISAYOLU KOYMAK
Masaüstünde mouse un sag tusuna tiklayin ve yeni/kisayol seçin. Komut satiri kutusuna mailto@isim@isim.com?subject= meraba yazin ve ileriyi tiklayin.Bu kisayola anlamli bir isim verin ve son u tiklayin.Böylece bu kisa yola tikladiginizda posta programi açilacak ve yazmis oldugunuz adrese yani alici satiri otomatik olarak dolacaktir.


OUTLOOK EXPRESS ŞİFRE SORMASIN
Outlook Express bazen mail hesabınız için parolanızı unutabiliyor ve mail sunucusuna her ba lanmak istedi inde sizden parolanızı isteyebiliyor. Bunu önlemek için Regedit’e girip "HKEY_CURRRENT USER\Software \Microsoft" anahtarına gidin ve burada "Protected Storage System Provider" anahtarına bakın, e er bulursanız silin, probleminiz çözülmüş olacak.


TEMP DOSYALARINI OTOMATİK SİLMEK
Internet Explorer Internet’te gezdi iniz sayfaları "Temporary internet Files" klasöründe tutar, yer kaybından çok güvenlik açısından hiçte hoş olmayan bir durumdur, internet Explorer’un bu dosyaları klasörde tutmasını engellemek için "tools > internet opitons" deyin ve buradan "advanced" segmesine geçin, burada "security" bölümüne gelin ve "Empty Temporary internet Files folder when browser is closed" yazan yeri tıklayın.


GEÇMİŞİ HATIRLAMA
Internet Explorer’ı açın, tools > internet options bölümüne girin. Burada "days to keep in history" de erini "0"(sıfır ) yapın. Böylece internet Explorer geçmişi hatırlamayacaktır. History’den tamamen kurtulmak için "clear history" butonuna basmakta fayda var.


WİNDOWSUN KAPANIŞ YAZISINI DEĞİŞTİRMEK
Evet bilgisayrinizi her kapatisinizda karsiniza "Simdi Bilgisarinizi Kapatabilirsiniz." yazisinin mi çikmasini istemiyorsanız bunu de iştirebilirsiniz. Bilgisayar her kapatisinizda karsiniza çikan bu dosya (logos.sys ) dosyasidir. Bu bitmap türü bir grafik dosyasidir ve 320x400 piksel boyutlarindadir.Eger sizde bu görüntüyü degistirmek isterseniz yapmaniz gerekenler sunlardir. Ilk önce Paint de logos.sys dosyasini açin.Sonra O yaziyi silin veya istedigin bir resmi koyun.Ayrica yazmak istediginz seyleride resme ekleyebilirsiniz.Ama resimleri veya baska bir yazi koyarken 320x400 ölçülerinde olmasina dikkat edin ve bu yaptiginizi logos.sys dosyasi olarak tekrar kaydedin ve windows klasörünün altinda olmasina dikkat edin.
Uyarı: Eger kendi yaptiginiz yeni logos.sys yi koyarsaniz windows eskisini koruyamayabilir yani anlicaniz bidaha o yaziyi hiç göremeyebilirsiniz

BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMAK
MenüLerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop\"anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" de erini "1" yapın

SHARED DOCUMENT’İ KALDIRMAK
My Computer"dan "Shared Document" klasörünü kaldırmak için Regedit’e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/Delegate
Folders" anahtarına gidin, burada "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin

BİP LER KAPANSIN
Arada çıkan "bip" seslerinden sıkıldıysanız ve kapatmak istiyorsanız "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" anahtarına gidin ve "beep" de erini bulun karşısına "no" yazın.


EKRAN KORUYUCULARI
Windows XP’deki her ekran koruyucu kullanmıyorsunuzdur, istemediklerinizde olabilir, bu istenmeyen ekran koruyucuları silmek için "c:\windows\system32" klasörüne gidin burada istemedi iniz ekran koruyucularını silin daha sonra "c:\windows\system32\dllcache" klasöründekileri de silin.

SCHEDULE TASK’I KAPATMAK
I.E 6 sunucuya her ba landı ında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet ba lantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelli i kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

KISA ADRES
Bir Web sitesine ba lanmak istedi imizde adresini color=#476c8ewww.yahoo.com türü yazarız ki ba lanabilelim. Adres bölümüne sadece yahoo yazıp ctrl+enter’a bastı ınız zaman I.E kendisi "http://", "www." ve ".com" ekleyecektir

RENKLİ AÇILIŞ SAYFASI
I.E’de açılış sayfası olarak "aboudblank"
ya da bir Web sitesinin adı yazılıdır, e er "about :mozilla" yazarsanız açılış sayfanız mavi renkli bir sayfa olacaktır.(Tools > internet Options )

IMAGE TOOLBAR
Web sitelerinde gezerken bir resmin üzerine geldi iniz zaman sol üst köşede "image toolbar " çıkar, bu toolbar’ın
özelli i kısayoldan resmi kaydetmeniz-yazdırmanız,arkadaşınıza göndermeniz için yapılmıştır. E er resimlerin üstüne geldi inizde bu toolbar’ın bir daha çıkmasını istemiyorsanız "tools > internet options" deyin buradan "advanced" segmesine gelin, burada "multimedia" bölümünü bulun "enable image toolbar" yazısının yanındaki tiki kaldırın.


GRUP SAYISI
Windows XP’ye has özelliklerden olan aynı program pencerelerini gruplama tekni ini özelleştirmek istiyorsanız, Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software \Microsoft\Windows\CurrentVers ion\Explorer \Advanced" anahtarına gidin, burada "TaskBarGroupSize" de erini bulun ve istedi iniz bir de eri verin, burada verece iniz de erlere göre sayfalar gruplanacaktır (normal de eri 3


BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN
Her ne kadar Windows XP’nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parma ını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran ) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit’e girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro
l\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve de erini "1" yapın.


GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU OLMASIN
Geri Dönüşüm Kutusu’nu
(Recycle Bin ) masaüstünden (desktop ) kaldırmak için, Regedit’e girin ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\ Windows \CurrentVersion\Explorer\
Desktop\NameSpace\" anahtarına gidin, burada "{645FF040-5081-101B-9F08-OOAA002F954E}" anahtarini silin.


PREFETCH’İ SİLİN
İlk defa Windows XP’de gördü ümüz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP’yi kullandı ımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle doldu unu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.


SABİT DİSK PERFORMANSI
E er Windows XP’de NTFS kullanıyorsanız
(e er kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim ) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table ) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örne in bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. E er yüzdeyi bu de ere çıkarmak istiyorsanız Regedit’e girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Curr entControlSet\Contro
l\FileSystem" anahtarına gidin, sa tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD de eri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, de er olarak 2 yazın( 1=12,5% , 2=25% )


SİSTEM PERFORMANSI
Sistemin do ru ve performanslı çalışmasını sa lamak için düzenli olarak defrag et-mekte fayda vardır. Ama e er sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag’da anca bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95’ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP’de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördü ünüz isim bir di eri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS la düzgün çalışması için ). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa u raştırmış olur.Sadece bununla da kalmayıp yapmış oldu unuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit’e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Curr entControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, burada "NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve de erini "1"(BİR ) yapın.

BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞ
Regedit’e girip (start > run -regedit ) "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve de erini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

RUN(ÇALIŞTIR )LİSTESİNİ SİLMEK
Regedit, ya da "cmd.exe"yi çalıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "start > run -regedit" deyip " HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\Curre
ntVersion\Explorer \RunMRU" anahtarına gidin, burada ki tüm de erleri silebilirsiniz.

KAYIT YAPMASIN
Windows XP’nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama e er daha iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi ) bu özelli i kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için "My Computer"a girin ve burada cd-rw cihazının oldu u sürücüye sa tıklayıp "Properties"i seçin burada "Recording" segmesine gelin ve "Enable cd recording on this drive" seçene ini kapatın

DOS PENCERESİNDEN EXPLORER
Bir DOS oturumunda calisirken o an calismakta oldugunuz klasoru Windows 95 icinde Explorer penceresinde goruntulemek istediginizde butun yapacaginiz komut satirindanEXPLORER .Yazıp Enter tusuna basmak. Bir bosluk ve noktayi unutmayin. Bunu yaptiginizda otomatik olarak bir pencere acilacak ve icerisinde o anda calismakta oldugunuz klasorun icerigi goruntulenecektir. Eger klasor icerigini goruntulemek icin Explorer’in sol taraftaki agac yapili panelini de goruntulemek istiyorsaniz komut satirinda EXPLORER /eYazip Enter tusuna basmalisiniz.


AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ
Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit’e girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\Dfrg\BootOpt
imizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve de erini "Y" yapın.


BAŞLANGIÇ MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİREMESİNLER
Sistemdeki di er "normal" kullanıcıların başlangıç menüsünde(start menu ) de işiklik yapmalarını istemiyorsanız Regedit’e girip " HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\Curre
ntVersion\Policies\Explorer" anahtanna gidin, yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve adını "NoChangeStartMenu" koyun ve de erini "1" yapın.


XP’Yİ HIZLANDIRIN
Windows XP’nin yavaş çalıştı ını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size bir ayar. Regedit’e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE
\SYSTEM\CurrentControlSet\Cont rol\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sa tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin, ve de erini "1"(BİR ) yapın.


SADECE WINDOWS’U YENİDEN BAŞLATIN
WindowsXP’de yaptı ınız bazı de işikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekti ini söyler, ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece WindowsXP’yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan WindowsXP’yi yeniden başlatmış oluyorsunuz, bu özellik "Hot Reboot" olarak ta biliniyor


AÇILIŞ SÜRESİNİ KISALTIN
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapaca ınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına CHKNTFS/T:4 yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

HIZLI KAPATMA
"start > run -regedit" ’ deyip Regedit’e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD de erinin de erini "1" yapın.


FAZLADAN MEMORY
Windows XP kullandı ınız ya da kullanmakta oldu unuz programlann .dil (dynamic link libraries ) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelli i kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\Windows \CurrentVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD de eri oluşturun(sa tıklayıp new > DWORD value ) bu DWORD de erinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve de erini "1" yapın. Windows XP’yi yeniden başlattı ınızda yapılan de işiklikler aktif olacaktır.


EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN
Explorer.exe’nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdi i zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. Regedit’i açıp (start > run -regedit ) "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows \CurrentVersion \Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD de erini bulun ve de erini "1" yapın(e er bu anahtar mevcut de ilse sa tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve de erini "1" yapın ). E er Regedit’le u raşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerekte yapabilirsiniz; My Computer’a girip Tools > Folder Options oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sa lam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklü ü olacaktır.


INTERNET EXPLORER SEBEBSİZ HATASI
Internet de dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer’un hata verip kapanması(tüm I.E pencereleri ) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarı da Explorer’da yaptı ımız yöntemi uygulayaca ız. Her zaman ki gibi Regedit’e girip (start > run -regedit ) " HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\Curre
ntVersion\Explorer\Advanced" anahtanna gidin. Burada "BrowseNewProcess" adında yeni bir string de eri oluşturun(tırnaklar olmadan ) ve de erini "yes" olarak belirtin, internet Explorer için şuan tam bir çözüm yok bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.


HIZLI SABİT DİSKLER İÇİN
Diyelim ki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta oldu unuz sabit diskten hızlı,
page.sys dosyasını yeni aldı ınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. ("page.sys’de ne ola ki" diyenler için ; ünlü swap dosyası ) Bunun için Regedit’e girip (start > run -regedit ) " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro
l\Session Manager\Memory Management" anahtarına gidin, burada "Paging Files" adındaki string de erini bulun ve daha hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örne in benimkinde "c:\page.sys" yazıyordu, e:\page.sys yaptım )
HIZLI KAPANSIN Windows XP kapanırken bildi iniz gibi yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft \Windows\CurrentVersion\Polici es\Explorer" anahtanna gidin, burada "NoSaveSettings" de erini bulun. E er çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız de eri "1" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "0" yapmanız yeterli.

DAHA ÇOK HIZLANSIN
Windows XP’de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için ço u zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelli i kapatmak için Regedit’e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" de erini bulun ve de erini "1" yapın.

AÇIKLAMA YAPMASIN
Windows XP’de adet oldu u üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldi iniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelli i kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\ CurrentVersion\Explore\Advance d" anahtarına gidin ve "ShowlnfoTip" DWORD de erini bulun ve de erini "0" (SIFIR )yapın.

FAZLA GÜVENLİK
Start > Run deyip ’regedit yazın, Regedit’te " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro
l\Lsa" anahtarına gidin burada "forceguest" DWORD de erini bulun, yoksa oluşturun bunun de erini "1" yapın. Bu sayede Windows XP "Advanced File System Security" aktif hale geçmiş olacak.


OUTLOOK EXPRESS’DE VİRÜS
Hemen hemen herkesin e-mail adresine birkaç virüs gönderilmiştir, Web tabanlı e-mail servisi veren kuruluşların birço u mailinize gelen dosyaları virüs taramasından geçirir(yahoo! gibi ). Outlook Express kullanıyorsanız ve içinde virüs olabilecek dosyaları açmakta tereddüt ediyorsanız işte size bir püf noktası. Start > Run deyip "gpedit.msc" yazın. Karşınıza gelen "Group Policy" menüsünden "User Configura-
tion"a gelin buradan Administrative Temples > Windows Components > internet Explorer bölümüne girin. Bu bölümde en altta "Configure Outlook Express" yazıyor olması gerek, buna çift tıklayarak "Configure Outlook Express Properties" menusunun gelmesini sa layın, burada "not connfigured" işaretliyse bunu "enable" olarak de iştirin ve "block attachments that could contain a virüs" yazan kısmı aktif hale getirin "OK" butonuna basıp çıkın.


BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI
Bilgisayarı açtı ımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister(örne in icq netdetect agent ), bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu, buradan startup sekmesine gelip, başlangıçta yüklenmesini istemedi imiz programları seçebiliriz, programlan seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.


SES KONTROLÜ
Geçmişteki Windows’larda "Görev Çubu u"nda "ses kontrolü" ikonu vardı, ve bu sayede ses çıkışlarının düzeyini ayarlayabiliyorduk. Fakat Windows XP’de "görev çubu u"(taskbar )nda bu ikonu göremez olmuştuk, ve ses ayarlarını yapmak için zahmetli bir yol izliyorduk.İkonu geri getirmek için Control Panel’de
"Sound,Speech,and Audio Devices">"Sound and Audio Devices"bölümüne gelin,burada "Place volume in the
taskbar"a tıklayın ve "Apply" butonuna basın.


DIR KOMUTUNUN DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEK
Windows XP komut isteminde herhangi bir klasöre gidip DIR komutunu kullandıysanız, dosya isimlerinin alıştı ınızın aksine ortada de il de sa tarafta konuşlandı ını fark etmişsinizdir. Bu durumu eski haline döndürmek, yani listedeki isimleri tekrar ortaya almak için şu ipucundan yararlanabilirsiniz: My Computer (Bilgisayarım ) simgesine sa tıklayarak Properties (Özellikler ) kısmına girin.
Advanced(Gelişmiş )bölümüne gidin ve alttaki Environment Variables(Çevre De işkenleri )butonuna tıklayın.
Açılan menüde System Variables(Sistem De işkenleri )bölümünün altındaki New(Yeni )butonuna basın.
De işkenin istemini dircmd,de erini de /-n olarak tanımlayıp onaylayın.


WIN IPCFG ARACINA YENİDEN KAVUŞMAK
Windows XP altında, Windows 98 serisinde oldu u gibi IP ayarlarını gösteren Winipcfg programı yok. Ancak sevenleri, Microsoft’un Windows XP için sundu u araçtan faydalanabilirler. Tam linki http:// download.microsoft.com/download/ win2000platform/wntipcfg/1.00.0. l / nt5/en-us/WntIpcfg_setup.exe şeklinde.
Peki mevcut İP adresininizi Winipcfg olmadan nasıl ö reneceksiniz? Basit: Sa alt köşeye yerleşen ba lantı simgenize tıklayarak açın ve üstteki tablardan sa dakine geçin, işte IP adresiniz karşınızda.


MASAÜSTÜ KENDİ BAŞINA ÇALIŞSIN
Explorer ve Internet Explorer’m nasıl kendi başlarına çalışacaklarını söyledik, şimdi de sırada "masaüstü" (desktop ) var. Tabii ki Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Window s\CurrentVersion \Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD de eri oluşturun (new > DWORD value ) isim olarakta "DesktopProcess" yazın ve de er olarak "1" yapın.


XP CD’Sİ İSTEMESİN
Sabit Diskinizde fazladan yer var diyelim(600MB’tan fazla ), Windows XP cd’sindeki "I386" klasörünü oldu u gibi sabit diskinize kopyalayın, (örne in c:\i386\ ) ve bunu Regedit’te belirtin. Regedit’e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft \Windows NT\CurrentVersion" anahtarına gidin, burada "SourcePath" anahtarını bulun, ve karşısına "I386" kksörünü kopyaladı ınız adresi yazın (c:\i386 ) gibi.

OTOMATİK KAPANMIYOR
WindowsXP’den çıkarken
bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadı ı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, burada "PowerOffActive" DWORD de erini bulun, ve de erini "1" olarak de iştirin.


JAVA DESTEĞİNİN EKLENMESİ
Windows XP, Sun Microsystems ile arasındaki bazı ihtilafların geldi i nokta itibariyle, Windows XP ve internet Explorer 6 açısından oldukça radikal bir karar alarak Java deste ini çıkardı ını açıkladı. Bu durum da Java teknolojilerini kullanan birçok kişi için ciddi bir problem yarattı. Üstelik olayların son gelişimiyle beraber Microsoft, önce Web üzerinden sundu u Java deste i kurulum dosyasını da kaldırdı ını ve bunu Windows XP SPl’e dahil edece ini açıkladı.
Ancak bütün bu karmaşık durumlara ra men, Java isteyen sizler eminim ki basit bir çözümün peşindesiniz. Bunun için sadece Java destek paketinin yüklenmesi yeterli, ancak o da Microsoft’un sitesinden kaldırıldı ına göre her hangi bir arama motorundan MSJAVX86XP.EXE yazıp aratırsanız Java deste ine kavuşacaksınız.


AYNI UYGULAMAYA AİT SİMGELERİ GRUPLANDIRMAK
Masaüstünüzde açık olan on tane internet Explorer penceresinde on farklı site
gezdi iniz,di er yandan da beş farklı Word dökümanını inceledi inizi varsayalım.Bu kullanım senaryosunun görev çubu undaki yansımasını hayal edebiliyor musunuz? Açık olan 15 pencere ait toplam 15 simge, üstelik de bir araya tıkışmaya çalıştıkları için hiçbirinin başlı ı okunmadı ından hangisinde ne oldu u da belli de il. Windows XP ile gelen yeni özelliklerden biri de, aynı uygulamaya ait görev çubu u simgelerinin bir araya toplanabilmesi. Bu özellik sayesinde örne in 10 tane internet Explorer penceresi açıksa, görev çubu unda siz sadece bir tane IE simgesi göreceksiniz ve bunun üzerine bastı ınızda lE’ye ait 10 pencere üst üste sıralanacak.
Bu fonksiyonu açık hale getirmek için Taskbar (görev çubu u ) üzerinde herhangi bir boş alana sa tıklayarak Properties (Özellikler ) kısmına gelin. Açılan pencerede Group Similar Taskbar Buttons (benzer görev çubu u simgelerini gruptandır ) gibi bir seçenekle karşılaşacaksınız. Bu seçene in yanındaki kutuya bir işaret koydu unuzda iş tamamdır.


WINDOWS MEDIA PLAYER TAMPON BELLEĞİNİN BOŞALTILMASI

Dikkatinizi çekti mi bilmem, ama Windows XP altında Media Player’e disklerinizdeki tüm multimedya dosyalarını arama komutu verdiyseniz ve disklerinizde de binlerce MP3, ufak video gibi dosyalar varsa başınıza ciddi bir iş aldınız demektir. Çünkü Win-dows Media Player, tüm bu dosyalan ve özelliklerini kendi oluşturdu u bir veri tabanında depolar. Bu veri tabanı da, es kaza benim gibi 60GB’lık içi dolu diskİ taratma gafletinde bulundu unuzda 2oMB’lık bir tampon bellek dosyası olarak karşınıza çıkar. Sonuçta Windows Media Player, her çalıştırıldı ında ne var ne yok bakma niyetiyle bu dosyaya yöneldi inden dolayı, Windows Media Player’in simgesine bastıktan sonra aşa ıya ekmek almaya inip döndü ünüzde bile hala açılamadı ını görürsünüz.
Sorun can sıkıcı, ama çözüm de bir o kadar kolay: Wlndows Media Player tampon bellek içeri ini tutan dosyayı silmek. Bu dosya, tam olarak wmplibrary_v_o_12.db adını taşıyor ve silmenizinbir sakıncası yok. Fakat bu dosya yı sildi inizde,disk taramasıyla tanıttı ınız multimedya dosyalarına ait listenin kaybolaca ını unutmayın.

AUTOMATIC UPDATE’İ UZAKLAŞTIRMAK
Automatic Update veya Türkçe ismiyle otomatik güncelleme, Windows işletim sistemine Windows Me ile gelen bir özellik ve o zamandan beri her yeni çıkan Windows sürümünde yer alıyor. Ancak bu özelli in kenarda sürekli çalışması ve olmadık bir zamanda karşınıza fırlaması, bazı kullanıcılar için zaman geçtikçe rahatsızlık verici bir durum haline gelebilir.
Bunun için izleyece iniz yok son derece basit: My Computer (Bilgisayarım ) simgesine sa tıklayın, acılan menüden Properties (özellikler ) bölümüne girin. Açılan ekranda Üstteki ayıraçları inceledi inizde Automatic Updates diye bir bölüm göreceksiniz. Bu bölümde WIndows Update’in açılması ve kapatılmasıyla ilgili seçenekleri bulabilirsiniz.


ESKİ ÇALIŞMA ORTAMINA DÖNÜŞ
Windows XP’ye geçtiniz ama yeni Start menusu biraz karmaşık, ortalı ın şekli de çok mu cümbüş geldi? İki farklı ayarı kullanarak Windows XP çalışma ortamınızı bu unsurlardan ayıklayabilir ye eski Windows sürümlerine benzer hale getirebilirsiniz. Bakınız nasıl:
Öncelikle Start menusunu klasik hale getirmek için, görey çubu u üzerinde boş bir alana sa tıklayarak Properties (Özellikler ) bölümüne giriş yapın.
Yukarıdan Start Menü bölümüne geçin ve seçeneklerden Classic Start menü yazanı işaretleyin. Böylece Start menusunu baştaki haline döndürdünüz.
Şimdi sıra geldi görünümü de de iştirmeye. Ekranın ortasında boş bir yere gelerek sa tuşa tıklayın ve Properties (Özellikler ) bölümüne girin. Açılan pencereden Appearance (Görünüm ) kısmına geçin.
Windows and Buttons (Pencereler ve Dü meler ) seçene ini Windows Classic Style’a (Klasik Windows Biçimi ) getirin.
Artık Windows XP’nin görünümü tıpkı eski Windows sürümlerine dönüşecektir. Bu işlemi yapmak, size bir miktar performans da kazandırabilir.


GÖRSEL EFEKTLERİ DEĞİŞTİRMEK
Windows XP, menü gösterim animasyonlarindan simgelerin gölgelendirilmesine kadar bir çok görsel efekt barindiriyor. Ancak bunlarin ayarlandigi bölge biraz degisik bir yerde oldugu için dikkatlerden kaçmasi kolay. Bu efektlerle ilgili seçeneklere ulasabilmek için su yolu takip etmeniz lazim:
My Computer (Bilgisayarim ) simgesine sag tiklayarak Properties (Özellikler ) bölümüne girin.
Açilan sistem özellikleri penceresinden Advanced (Gelişmiş ) bölümüne geçin.
Performance (Performans ) bölümünün hemen altindaki Settings (Ayarlar ) butonuna tiklayin. Görsel efektlerle ilgili genis ayarlara imkan veren seçenekleri karsinizda bulacaksiniz.
Bu seçeneklerin hepsini birden isaretli tutmak, zayif makineler için performans sorunlarina yol açabilir. Görsellik ve performans arasinda ince bir denge kurmanizi gerektirecek bir zevke ve bilgisayara sahipseniz,buradaki ayarlar
oldukça isinize yarayacaktir.
Yine açilan bu görsel ayar penceresinin üstünden erisebileceginiz Advanced (Gelismis ) bölümünde yer alan iki seçenek de, bu püf noktasiyla ilgisi olmamakla birlikte ilginizi çekebilir.


SYSTEM TRAY ÜZERİNDEKİ SİMGELERİ GİZLEMEK
System Tray, yani sa alt köşedeki saatin soluna simgesini yerleştirme meraklısı olan programlardan elinizde bolca varsa ve bunlar da ekranın ortasına kadar yürüdüyse, bölgedeki simgelerin az kullanılanlarının sürekli gizli tutulmasını sa layabilirsiniz. Windows XP, bu bölgedeki simgelerin sık kullanılmayanlarını gizleme özelli ine sahip oldu u gibi, bunun özelleştirilmesine de izin veriyor. Bakın nasıl:
Görev çubu u üzerinde herhangi bir boş yere sa tıklayıp Properties (Özellikler ) bölümüne girin.
Önce en alttaki Hide Inactive Icons (Aktif olmayan simgeleri gizle ) seçene inin yanına bir işaret koyun. Daha sonra bu seçene in hemen sa ındaki Customize (Özelleştir ) butonuna tıklayın.
Karşınıza gelen listede, o güne kadar buraya bir şekilde simgesini yerleştirmiş olan tüm uygulamaları kapsayan bir listeyle karşılaşacaksınız. Bu listeden, seyrek olarak ihtiyaç duydu unuz bir tanesinin üzerine gelin.
Uygulamanın isminin sa ında bir menü belirecektir. Seçenekleriniz arasında Hide when inactive (aktif olmadı ında gizle ), Always hide (her zaman gizle ) ve Always show (her zaman göster ) mevcut. Bunlardan Always hide (her zaman gizle ) yazılı olanı seçin.
Bu işlemi, simgesini sürekli orada görmek istemedi iniz tüm yazılımlar için tekrarlaya bilirsiniz.


KULLANILMAYAN MASAÜSTÜ KISAYOLLARININ TEMİZLENMESİ

Masaüstünüz simgelerden geçilmiyorsa ve neyin işinize yarayıp neyin yaramayaca ı konusunda bir karar da veremiyorsanız, bu kararı Windows XP’ye bırakabilirsiniz. Windows XP, masaüstüne yerleştirilmiş kısayolların kullanım sıklı ını kontrol ederek, 60 gün boyunca hiç kullanılmayan simgeleri bu sürenin sonunda ortadan kaldırabilecek bir özellik barındırıyor.Bu özelli e erişebilmek için şu adımları izlemeniz yeterli:
Masaüstünde herhangi bir boş alanda farenin sa tuşuna tıklayarak açılan menüden Properties’i (Özellikler ) seçin.
Açılan ekrandan Desktop (Masaüstü ) bölümüne geçerek alttaki Customize Desktop (Masaüstünü Özelleştir ) seçene ini seçin.
Açılacak pencerenin en altında, masaüstü temizlik sihirbazına dair seçenekleri görebilirsiniz.

BOOT RESMİNİ KALDIRMAK
Windows XP’nin yüklenmesi sırasında karşınıza çıkan resmi görmek istemiyorsanız,
ufak bir ayarla bu işi halledebilirsiniz:
Start-Run (Başlat-Çalıştır ) bölümüne girin ve MSCONFIG yazıp OK’e basın.
Sistem ayarlarına dair araç karşınıza geldi inde buradan Boot.ini yazılı ayıracı
seçin.
/NOGUIBOOT yazılı seçene i işaretleyin.


MODEMİ HIZLANDIRMAK
Burada verece im bilgiler modeminizi hızlandırmak içindir. Eger yazdıklarıma harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Çok fazla acemi iseniz bilgisayarınızı fazla kurcalamayın...
1 )Modeminizi Hızlandırın: Başlat mönüsünde Çalıştır/Run komutunu açın ve buraya sysedit yazarak enter tuşuna basın. Gelen menide win.ini dosyasını açın. Modeminiz hangi port’a ba lıysa, win.ini içinde o poftu bulun (Genellikle com2’dir ). O poftun hizasındaki 9600 rakamını 921600, sondaki x’i de p yapın. Satır şöyle olacaktır; Com2921600,n,8,1,p Kaydet deyin ve kapatın.
2 )Modeminizi Kurarken: Modeminizi kurduktan sonra yapacak bir işiniz daha var. Denetim Masası nda sistem simgesini tıklatın ve ba lantı noktaları bölümünü bulun. Bu bölümü tıklattı ınızda com1, com2, com3 ve LPT1 yazılarını göreceksiniz. Modeminiz hangi pofta ba lıysa onu seçin ve özellikler seçene ini açtıktan sonra Baud Rate de erini 115200 olarak de iştirin.
3 ) Modeminizin Telefonu Daha Hızlı Çevirmesi için: Modemin telefonu hızlı çevirmesi için, denetim Masası nda modem simgesini tıklatın. Bundan sonra modemi seçerek özellikler dü mesini tıklatın. Gelen menide ba lantı’yı sonra da gelişmiş seçene ini açın. Burada di er ayarlar kutusu boştur. Siz oraya şu ibareyi yazın: S11=40 Modeminiz artık iki çevirme arasını 40 milisaniye olarak ayarlayacaktır.

STARTMENÜ _ Schneller öffnen
Gehe unter HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop und ändere den Wert bei MenuShowDelay von 400 auf 1.
BASLAT cabuk acilsin istiyorsaniz:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop den MenüShowDelay in degerini 400 den 1 e al.

XP sizde yavasmi aciliyor.
Bunun nedeni Xp her acilista netzwerk (network ) dosyalarini ariyor. Bu problemi ortadan kaldirmak icin Arbeitsplatz a girin (My Computer )(Bilgisayarim ) yukaridan Ordneroptionen/Ansicht e basin ve yukaridan ikinci sik Automatisch nach Netzwerkordnern und Druckern suchen oradaki isareti kaldirip okeyleyin.

Birde Netzwerkumgebung a sag tus basin Eigenschaften ve LAN-Verbindung a da sagtus ve Eigenschaften T-Online software kullananlar Qos-Paketplaner disindaki isaretleri kaldirsin. Okeyledikten sonra yeniden baslatmak zorunda kalabilirsiniz. DSL disinda girenlerinse kendi Baglantilari disindaki isaretleri kaldirmalari yeterlidir. Bilgisayarinizin nekadar hizli acildigini göreceksiniz.


Die DLLs sind hier abgelegt

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/SharedDLLs.
Alle DLLs die am Schluss den Wert Null haben werden höchstwahrscheinlich nicht mehr benutzt.
Unbedingt zuerst die Regedit sichern bevor du da anfängst zu löschen. Oder die DLLs mit einer
Null zuerst in einen Ordner kopieren und wenn das System einige Tage fehlerfrei läuft kannst Du
die dann löschen.

Ram Bosaltma (Arbeitspeicher )

1. Desktopunuzdan bos biryere sag mausla tiklayin ve Neu -> Textdokument secin
2. Desktopda yeni bir icon cikar altinda "Neu Textdokument" yazar buraya tikliyoruz ve icine RAM Bosalt yaziyoruz.
3. Simdi Desktopta ismi RAM Bosalt isminde birsey olmali
4. Buna cift tikliyoruz icine aynen bunu yaziyoruz FreeMem = Space(32000000 ) DIKKAT: arkasindaki 32000000 bosaltacagi 32MB icindir. Eger raminiz 256 mb ise mesela 128000000 yaparak 128 MB bosaltabilirsiniz.
(DIKKAT: RAM sayinizin en fazla yarisini verin. yaridan fazla bosaltma yaparsan hata olusabilir, hatta systeminiz cökebilir. )
5. Simdi Yukardan "Speichern unter" seciyoruz. Altdan "Textdateien (*txt )" yazan yeri "Alle Dateien" seciyoruz. Üstünde "RAM Bosalt" yazan yerin direk arkasina .vbs ekliyoruz.
Yani simdi orda aynen bu yazmali RAM Bosalt.vbs
Simdi "Speichern" Tusuna basarak bitirebilirsin. Desktopunuzda yeni bir isaret cikar icinde acik mavi renkli bir Kagit resmi olmali. Buna nezaman tiklarsan vermis oldugun RAM sayisini bosaltir.


Die Internetverbindungen werden hier gespeichert
HKEY_Current_USER/RemoteAccess/Adresses klicken (yok )


Autorun
Beim Windows-Start werden alle Programme gestartet, die sich im Autostart-Ordner befinden. Oft werden aber auch noch andere Programme geladen, z.B. Virenschutzprogramme. Wenn Sie wissen wollen, was noch alles automatisch geladen wird, forschen Sie doch einmal in der Registry nach. Unter Hkey_Local_Machine\Software\Mi crosoft\Windows\Curr
entVersion\Run finden Sie eine Liste all dieser Programme. Dort können Sie unter Umständen auch Reste von längst gelöschten Programmen finden, deren Deinstallation nicht einwandfrei geklappt hat.


Internet-Explorer 4/5 Hintergrundfarbe verändern

Das ewige grau satt beim IE 4/5.Hkey_Users/Default/ Software/ Microsoft/ InternetExplorer/ Toolbar klicken und im rechten Fenster auf eine leere Stelle mit rechter Maus Neu/ Zeichenfolge BackBitmap eingeben ok. Neuer Eintrag doppelklicken und beim Wert den Pfad zur gewünschten Bilddatei angeben ok. Du musst die regedit nicht verlassen sondern es genügt wenn Du den Explorer startest um die Veränderungen zu sehen. (olmuyor )


Msn i silmek
START>Ausführen e bunu yapistirin:

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Re move

Bu islemden sonra xp nin icinde gelen Messenger dan kurtulup rahatca yeni Messenger i kurabilirsiniz..


Pc de 2 tane XP, birini silmek

Arbeitsplatz -- Extras -- Ordneroptionen -- Ansicht ---
1 ) Gesvhütze Systemdateien ausblenden ( Häkchen weg )
2 )Versteckte Dateien und Ordner alle anzeigen.

Ondan sonra C: de boot.ini diye bi Datei olmsi lazim.

Onu editörle ac, söyle bi sey görünmesi lazim :

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0 )disk(0 )rdisk(1 )partition(1 )\WINDOW S
[operating systems]
multi(0 )disk(0 )rdisk(1 )partiti on(1 )\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0 )disk(0 )rdisk(0 )partiti on(4 )\WINNT="Microso ft Windows XP Professiona" /fastdetect


Lazim olmayanlari sil, ondan sonra söyle görünmesi lazim :

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0 )disk(0 )rdisk(1 )partition(1 )\WINDOW
S
[operating systems]
multi(0 )disk(0 )rdisk(1 )partiti on(1 )\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect

Save.

Ekleyen: WALLACEs | Eklenme Tarihi: 27.01.2016